Gosia Kulik


Gosia Kulik, urodzona 15 lipca 1985 roku w Piekarach Śląskich, to wybitna postać w świecie sztuki, znana jako polska graficzka oraz malarka. W jej twórczości można znaleźć niezwykle różnorodne formy ekspresji artystycznej, w tym ilustracje, opowieści graficzne i komiksy. Obok tych prac, Gosia zajmuje się również projektowaniem plakatów oraz tworzeniem unikalnych picturebooków.

W jej artystycznym podejściu szczególną uwagę zwraca narracyjnym aspektom sztuk wizualnych. Fascynują ją relacje, które powstają pomiędzy obrazami, jak również interakcje pomiędzy obrazami a towarzyszącym im tekstem. Wiedzie to do głębszej analizy konstrukcji fabularnych oraz prowadzenia narracji, w której czasami obecne są ironiczne i paradoksalne elementy.

Obecność tych komponentów w jej twórczości nie tylko wzbogaca artystyczne przeżycia, ale także zachęca odbiorców do refleksji i interpretacji, co czyni ją istotną postacią w współczesnej sztuce.

Życiorys

W 2012 roku, Gosia Kulik zakończyła studia na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W trakcie nauki miała zaszczyt studiować pod okiem takich artystów, jak Ireneusz Walczak oraz Piotr Kossakowski. Jej aneks dyplomowy realizowany był w pracowni grafiki książki, co podkreśla jej różnorodne zainteresowania artystyczne.

Za cykl dyplomowy, który stworzyła, otrzymała złoty medal od swojej macierzystej uczelni oraz nagrodę od firmy BPSC, co stanowi świadectwo jej talentu i ciężkiej pracy. Aktualnie mieszka we Wrocławiu, gdzie prawdopodobnie kontynuuje swoją karierę artystyczną.

Nagrody i wyróżnienia

Ilustracje do książki Niezłe ziółko/Głośne zniknięcie zdobyły uznanie w 2017 roku na międzynarodowym konkursie Nami Island Concours, który odbył się w Korei. To znaczące wyróżnienie podkreśla talent artystyczny Gosi Kulik.

W 2018 roku jej powieść graficzna Ta małpa poszła do nieba otrzymała nominacje do prestiżowych nagród w kategorii najlepszego komiksu roku, podczas wydarzeń organizowanych przez MFGiK w Łodzi oraz Środek Komiksu. Środek Wyrazu, odbywającego się w DOK Ursynów. Takie wyróżnienia świadczą o wysokiej jakości twórczości i jej znaczeniu w polskim świecie komiksu.

W kolejnym etapie kariery, w 2020 roku, ilustracje z książki Jak ugryźć teatr współczesny? zyskały dodatkową ekspozycję. Zostały one uwzględnione w katalogu oraz zaprezentowane na wystawie towarzyszącej Targom Książki dla Dzieci w Bolonii, które uchodzą za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży książki ilustrowanej na świecie. Tego rodzaju międzynarodowe uznanie jeszcze bardziej potwierdza wartość artystyczną i literacką jej prac.

Twórczość

Gosia Kulik jest autorką, której twórczość obejmuje różnorodne aspekty literatury. Jej książki zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Oto niektóre z jej dzieł:

  • V, wyd. Centrala, 2013,
  • Fontanny i muszle, czyli przewodnik po wrocławskich szaletach, wyd. Libron 2016,
  • Niezłe ziółko/głośne zniknięcie, wyd. Kocur Bury 2016,
  • Chore historie, wyd. Kocur Bury 2017,
  • Ta małpa poszła do nieba, wyd. Wydawnictwo komiksowe, 2018,
  • Jak ugryźć teatr współczesny?, wyd. Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2019.

Przypisy

  1. 2020 selected illustrators. BolognaFiere, 2020. [dostęp 27.04.2020 r.]
  2. Maria Russo: Continued Growth at the Bologna Children’s Book Fair. [w:] The New York Times [on-line]. 08.04.2016 r. [dostęp 27.04.2020 r.]
  3. a b c Redakcja: Komiksowy debiut z Katowic, czyli V Gosi Kulik. [w:] Dziennik Zachodni [on-line]. Polska Press, 31.03.2013 r. [dostęp 27.04.2020 r.]
  4. a b c d e I Aukcja Młodej Sztuki. ASP Katowice, 2012. [dostęp 27.04.2020 r.]
  5. a b c d e f g h i j k l m Jak ugryźć teatr współczesny?. [w:] Tajne Komplety [on-line]. Tajne Komplety - Księgarnia Partnerska DSW. [dostęp 27.04.2020 r.]
  6. Gosia Kulik. Biogram. [w:] Dolnośląskość.pl [on-line]. [dostęp 27.04.2020 r.]

Oceń: Gosia Kulik

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:11