UWAGA! Dołącz do nowej grupy Piekary Śląskie - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Dohtor Miód


Dohtor Miód, znany również jako Marcin Witas, to postać, która z pewnością wzbudza ciekawość w polskim świecie muzyki hip-hopowej. Urodził się 21 kwietnia 1976 roku, a jego korzenie sięgają Piekar Śląskich, miejscowości, która miała znaczący wpływ na jego twórczość.

Jako raper oraz autor tekstów, Dohtor Miód jest ściśle związany ze Śląskiem, co sprawia, że jego utwory często nawiązują do lokalnych realiów i kultury.

Twórczość

Dohtor Miód swoją artystyczną przygodę rozpoczął w 1991 roku, wydając album zatytułowany „Votan B.”, który do tej pory znany był jedynie w jego najbliższym otoczeniu. W twórczości artysty dominującym językiem jest gware śląska, w której nierzadko pojawiają się wulgaryzmy oraz elementy języka niemieckiego. Pomimo że Dohtor Miód nie jest zawodowym wykonawcą, jego twórczość pozostaje w pełni niekomercyjna, co pozwala fanom na bezpłatne pobieranie niemal wszystkich jego albumów z oficjalnej strony internetowej artysty, z wyjątkiem „Votan B.”, który z powodu uszkodzenia kopii nie jest dostępny.

Szczególnie interesująca część jego repertuaru rzeczywiście odzwierciedla życie na Śląsku, ukazując przemiany społeczno-polityczne zachodzące w regionie w ostatnich latach. Dohtor Miód porusza tematy takie jak ubóstwo, degradacja moralna, alkoholizm oraz przemoc, a także kwestie związane z autonomią śląską. W jego utworach pojawia się też motyw odrzucenia obywatelstwa polskiego, kiedy artysta identyfikuje się jako obywatel Śląska (przykład: „pyłnokrwisty zy mje Hanys; ślonskie mom pochodzyni (…). Tu jes mojo muter moja, ojcowizna. Ona mi rodzi futer – jo sie ij trzymia”). Nie brakuje również odniesień do zjawisk takich jak prostytucja i dewiacje seksualne, w tym sadomasochizm.

Zaangażowanie w innych projektach muzycznych

Dohtor Miód był również zaangażowany w działalność innych zespołów muzycznych z Piekar Śląskich, takich jak 41940, reprezentujący hardcorowe brzmienia z lat 90-tych, oraz Tagot, który wykonuje death metal. Dodatkowo, miał swój wkład w projekt heavymetalowy o nazwie Szameles. Obecnie artysta wspiera zespół Ausdruck, uczestnicząc gościnnie w intrze ich debiutanckiego albumu.

W dniu 15 grudnia 2007 roku, artysta gościł z punkowym zespołem Castet podczas wydarzenia zatytułowanego „Silesia Punk Attack”. Ponadto, jego utwór „Pełno gemba piochu” znalazł się na płycie „Punk side of the Moon” przygotowanej przez Castet.

Gatunek muzyczny

Twórczość Dohtora Mioda charakteryzuje duża różnorodność podkładów oraz aranżacji wokalnych, co sprawia, że trudno ją jednoznacznie sklasyfikować. Jego utwory oscylują pomiędzy hip-hopem, muzyką elektroniczną (gdzie część podkładów powstała na konsoli Sony PlayStation oraz syntezatorze), a rockiem (np. „Fojera”, album „Mikrofon i siykyra”) oraz heavy metalem („Sado Maczo”, album „Votan B – SuperKnut”).

Aby podkreślić unikalność swojego brzmienia, artysta wprowadził własne terminy opisujące jego muzykę, takie jak syr-danz, techno-knut czy sado-rock. Fani zdobędą się na manifestację swojej tożsamości muzykalenj, nazywając siebie knutomaniakami, co jest wyrażeniem zaczerpniętym z utworu „Minyło kilka lat…”.

Dyskografia

RokTypNazwaLiczba utworówCzas trwaniaNotatki
1991LPVotan B.??album zaginiony
1992LPZnojdź się synek dziołcha1428:08_
1993LPWyliz Mi1832:13Koprodukcja z Fredem Wymiono
1993LPWór1428:36_
1999LPMinyło kilka lat…839:00_
2005EPBioło Nysa824:43_
2006LPMikrofon i siykyra1547:05_
2007EPVotan B. – SuperKnut410:51_
2008LPKnur1041:02_
2009LPTrzi Knuty___
2011LPWyjście Knuta11__
2012LP20 (Zwanzig)21_

Pisownia pseudonimu

Ze względu na brak ustalonej kodyfikacji etnolektu śląskiego często możemy zaobserwować różnorodne formy zapisu pseudonimu tego artysty, jako przykład: Doktor Miód bądź Dochtor Miód. W trakcie swojej kariery, artysta wielokrotnie posługiwał się obydwiema wersjami nazwy: Dohtor Miód oraz Dochtor Miód. Dopiero sto pięć lat po rozpoczęciu działalności, w 2005 roku, podjął decyzję o ujednoliceniu formy zapisu swojego pseudonimu. W początkowym etapie kariery używał także skróconej wersji – Dr. Miód, co miało na celu świadome odejście od reguł gramatycznych, które funkcjonują w polskim języku.

Etymologia pseudonimu

Początkowe przypuszczenia sugerowały, że pseudonim artysty mógł być związany z tytułem naukowym oraz nazwiskiem prof. Jana Miodka. Artysta szybko zdementował te plotki, wskazując, że inspiracją do przyjęcia pseudonimu była jego fascynacja twórczością Dr. Dre, stąd też wywodzi się pierwszy człon – Dohtor. Natomiast drugi człon (Miód) odnosi się do woskowiny, która potocznie nazywana jest Miodem.

Popularność i odbiór społeczny

Na początku kariera Dohtora Mioda była dosyć ograniczona, gdyż jego pierwsze albumy dotarły jedynie do grona znajomych i przyjaciół. Jednak sytuacja uległa zmianie, kiedy jego album Minyło kilka lat… przyczynił się do rozprzestrzenienia jego twórczości w Piekarach Śląskich oraz pobliskich miejscowościach.

Wzrost zainteresowania dotyczył głównie różnorodnego krążka Bioło Nysa, który poruszał kontrowersyjne tematy, takie jak korzystanie z usług prostytutek, problemy obyczajowe społeczności Piekar Śląskich, a także wyrażał solidarność z Autonomią Palestyńską.

Znacząca różnorodność tekstów sprawia, że interpretacje twórczości Dohtora Mioda są skrajnie różne. Niektórzy krytycy postrzegają jego piosenki jako prymitywne, podczas gdy inni dostrzegają w nich głębszą analizę problemów społecznych. Dla części słuchaczy utwory mają charakter humorystyczny i stanowią formę rozrywki, co dodatkowo wzbogaca dyskusję o jego twórczości.


Oceń: Dohtor Miód

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:18