Tomasz Teluk


Tomasz Teluk to znana postać w polskim świecie nauki i mediów. Urodził się w 1974 roku w Piekarach Śląskich, gdzie rozpoczął swoją drogę życiową.

Jako politolog, doktor filozofii, nosi w sobie bogate zrozumienie zjawisk społecznych i politycznych, co znajduje odzwierciedlenie w jego pracy naukowej. Jest także uznawanym autorem licznych książek, które poruszają ważne tematy współczesnego świata.

Oprócz działalności akademickiej, Tomasz Teluk pełni również rolę publicysty oraz przedsiębiorcy, angażując się w różne projekty, które mają na celu rozwój społeczności i kultury w Polsce.

Życiorys

Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2006 roku założył Instytut Globalizacji (www.globalizacja.org). W ciągu swojej kariery był długoletnim ekspertem w Centre for the New Europe, który znajduje się w Brukseli oraz związany był z Centrum im. Adama Smitha.

Jako komentator i publicysta, Tomasz Teluk publikuje swoje artykuły w licznych renomowanych mediach takich jak „Wprost”, „Rzeczpospolita”, „Newsweek”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Civitas”, „Przegląd Polityczny”, „Nowe Państwo”, „Parkiet”, „Ozon”, „Polska The Times” oraz wielu innych. Regularnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami w telewizji, współpracując z TVP, TVN CNBC, TV Biznes oraz Polsat News. W przeszłości jego teksty można było znaleźć w takich publikacjach jak „Najwyższy CZAS!”, „Uważam Rze”, „Gazeta Polska”, „Fronda.pl”, „Egzorcysta”, „Gość Niedzielny” oraz „Do Rzeczy”. Aktualnie pracuje jako publicysta w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

W 2009 roku, dzięki wydaniu książki „Mitologia efektu cieplarnianego”, jego instytut otrzymał nagrodę Templeton Freedom Award w kategorii Etyka i Wartości, która została przyznana przez ATLAS Economic Foundation z siedzibą w Waszyngtonie, a ufundowana przez Fundację Templetona.

Jako wydawca, Teluk wniósł istotny wkład w polskie wydawnictwa, oferując czytelnikom szereg unikalnych pozycji. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak „Nazarejczyk” Eugenio Zolii, „W Drodze”, „Katedra” oraz „Oblata” autorstwa J.K. Huysmansa, a także dzieła św. Karola de Foucauld, Belli V. Dodd, Martina Bubera, arcybiskupa Fultona Sheena, kardynała Jana Henryka Newmana i wielu innych.

W obszarze profesjonalnym specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących globalizacji, nowych technologii, sektorze energetyki oraz polityce krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora w stowarzyszeniu i fundacji Trójmorze (Trimarium.pl). Jest uczestnikiem oraz organizatorem wielu konferencji, w tym także międzynarodowych, stanowiąc autorytet jako autor oraz współautor licznych raportów.

Publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Tomasza Teluka, które stanowią istotny wkład w różne dziedziny wiedzy.

  • e-biznes. Nowa gospodarka,
  • IT w firmie. Technologie informacyjne przedsiębiorstwa działającego w czasie rzeczywistym,
  • libertarianizm. Teoria Państwa,
  • libertarianizm. Krytyka – II wydanie,
  • mitologia efektu cieplarnianego,
  • dyneburg. Inflanty zmysłami reportera,
  • perspektywy energetyki jądrowej w Polsce,
  • Polacy a cyfryzacja.

Oceń: Tomasz Teluk

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:19