Parafia Trójcy Przenajświętszej to wyjątkowe miejsce, które znajduje się w Szarleju, bardzo urokliwej dzielnicy Piekar Śląskich. Ta lokalizacja łącząca historyczne i religijne aspekty, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną poznać bogactwo kulturowe tego regionu.
Warto zaznaczyć, że Szarlej to miejsce o bogatej historii, które oferuje wiele ciekawych atrakcji oraz możliwości do głębszego poznania tradycji lokalnych.
Budowa kościoła
Szarlej, dawniej znana jako osada górnicza, miała w swojej historii status samodzielnej gminy administracyjnej, która wchodziła w skład parafii Piekary. W miarę jak gmina szybko się rozwijała, a liczba ludności rosła, mieszkańcy Szarleja zaczęli rozważać budowę własnego kościoła już około 1910 roku.
W szczególności w letnich miesiącach, gdy Piekary przyciągały rzesze pielgrzymów, potrzeba nowej świątyni stawała się coraz bardziej wyraźna. Powstanie kościoła można datować na 1914 rok, kiedy to pewna wdowa ofiarowała na ten cel sumę 7 000 marek. Hrabia Henckel von Donnersmarck z Nakła przekazał grunt pod budowę, jednak ostatecznie, w 1928 roku, na tym miejscu utworzono cmentarz.
Inicjatywa budowy świątyni zrodziła się w 1927 roku, kiedy to miejscowy przemysłowiec i hurtownik, Karol Mutz, zaangażował się w ten projekt. Mieszkańcy Szarleja wystąpili z wnioskiem, aby jako nowy proboszcz został mianowany ks. Józef Ledwoń, profesor gimnazjum z Tarnowskich Gór. 24 grudnia 1927 roku uroczyście poświęcono tymczasową kaplicę, która ulokowana była w dawnym budynku kuźni.
W kwietniu 1928 roku, podczas Świąt Wielkanocnych, mieszkańcy zaprezentowali projekty nowego kościoła, wybierając ten w stylu modernistycznym. Po opracowaniu projektu i kosztorysu, 23 lipca 1929 roku rozpoczęto wstępne prace budowlane. 22 września 1929 roku biskup Arkadiusz Lisiecki poświęcił kamień węgielny, a 3 grudnia 1933 roku nastąpiło jego poświęcenie przez ks. infułata Wilhelma Kasperlika.
Projektantem był inż. Zygmunt Gawlik z Krakowa, natomiast konstrukcję realizowali inż. Artur Allnoch z Świętochłowic oraz inż. Konstantyn Gabryś z Katowic. Projekt wnętrza stworzył artysta plastyk Maciej Bieniasz z Katowic. W 2000 roku kościół przeszedł remont i zostanie odmalowany.
W 2002 roku arcybiskup Damian Zimoń poświęcił nowy wystrój prezbiterium stworzony przez architektów Beatę Goczoł i Piotra Średniawę. Ołtarz Matki Boskiej Fatimskiej powstał w 1955 roku, a witraże autorstwa prof. Adama Bunscha zostały zainstalowane w 1958 roku. W dniu 6 września 1959 roku zawieszono trzy nowe dzwony – Święty Pius, Święta Barbara i Święty Józef. W 1969 roku kościół został otynkowany.
Do parafii należy również kaplica znajdująca się w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
Parafia
Historia parafii sięga 1 listopada 1915 roku, kiedy to w Szarleju powstała stacja duszpasterska, mająca na celu wsparcie w planach budowy nowego kościoła. Następnie, w dniu 23 grudnia 1927 roku, zainaugurowano lokalję, a dekretem wydanym 1 maja 1931 roku przez biskupa Stanisława Adamskiego, Szarlej został podniesiony do statusu pełnej parafii.
W ciągu lat parafia miała wielu proboszczów, którzy przyczynili się do jej rozwoju:
- ks. Józef Ledwoń, najpierw jako substytut (kuratus) w latach 1927–1931, a potem proboszcz w okresie 1931–1940,
- ks. Maksymilian Kowalczyk, administrator parafii od 1940 do 1957 roku, który następnie pełnił funkcję proboszcza aż do 1976 roku,
- ks. Józef Porcek, który sprawował urząd proboszcza przez krótki czas w latach 1976–1977,
- ks. Jan Kurpas, piastujący funkcję proboszcza od 1977 do 1995 roku,
- ks. Eugeniusz Witak, administrator w 1995 roku, a następnie proboszcz od 1996 do 2021 roku,
- ks. Andrzej Kos, administrator w latach 2021–2022, a aktualnie proboszcz od 2022 roku.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich | Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich | Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich | Kościół Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich | Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Piekarach Śląskich | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich | Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piekarach Śląskich | Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piekarach Śląskich | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich | Parafia Imienia Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach ŚląskichOceń: Parafia Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich