Kościół Trójcy Przenajświętszej to ważna świątynia rzymskokatolicka zlokalizowana w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Szarlej. Należy do dekanatu Piekary Śląskie w ramach archidiecezji katowickiej.
Ten nowoczesny obiekt sakralny został zrealizowany na podstawie projektu krakowskiego architekta Zygmunta Gawlika, który zdobył zlecenie w wyniku wygranego konkursu. Budowę kościoła zakończono w 1933 roku, a jego wnętrze zostało zaprojektowane przez Macieja Bieniasza z Katowic. Konstrukcją obiektu zajmowali się inżynierowie Artur Allnoch ze Świętochłowic oraz Konstantyn Gabryś z Katowic.
Świątynia została zbudowana na planie prostokąta, z nawiązaniami do form kwadratowych w nawie oraz prezbiterium. Charakteryzuje się bocznymi ścianami z trójkątnymi ryzalitami. Prezbiterium jest również węższe, zakończone półkolistą apsydą, która jest otoczona przez prostokątne aneksy. Po przeciwnej stronie znajduje się masyw południowy, który jest szerszy, a ciekawostką jest fakt, że wieża nie została w tym przypadku zrealizowana.
Korpus kościoła składa się z dwóch kondygnacji, zaś jego dach ma formę płytkiego dachu dwuspadowego, podczas gdy masyw południowy ma dach czterospadowy, co nadaje budowli szczególny charakter. Elewacje obiektu pokryte są tynkiem, a w górnej kondygnacji nawy wkomponowano ciąg dużych prostokątnych okien, co zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrza. To właśnie przestrzeń wewnętrzna jest szczególnie interesująca – jej projekt oparty został na obranym kwadracie, z zaakcentowanymi ośmiokątnymi filarami.
Centralna część wnętrza zamknięta jest stropem, który jest wyżej położony niż strop ile n a typowym obejściu. Zdecydowane zakończenie ścian tworzy trójboczna forma, w której wschodnia część dla wiele osób stanowi zdobiona empora z murowaną balustradą.
Warto zwrócić uwagę, że styl architektoniczny Kościoła Trójcy Przenajświętszej nawiązuje do modernizmu, a projekt archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach jest znanym dziełem tego samego architekta, co pokazuje bogaty kontekst historyczny i kulturowy obiektu.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 22.07.2018 r.]
- Uchwała nr XXXVII/458/17 Rady Miasta Piekary Śląskie z dnia 25.05.2017 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2017 - 2020. Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego. [dostęp 22.07.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Piekarach Śląskich | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich | Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piekarach Śląskich | Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Piekarach Śląskich | Parafia Imienia Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich | Parafia Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich | Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich | Parafia Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich | Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach ŚląskichOceń: Kościół Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich