Bronisław Gawron, urodzony 20 maja 1938 roku w Piekarach Śląskich, a zmarły 8 czerwca 2019 roku w tym samym mieście, był niezwykle wpływową postacią, która poświęciła swoje życie pełnieniu posługi duchownej oraz pracy na rzecz lokalnej społeczności. Był nie tylko polskim duchownym rzymskokatolickim, ale również aktywistą, który angażował się w pomoc osobom zmagającym się z problemem uzależnień.
W szczególności działał jako opiekun duchowy klubów AA w regionie, w tym w Tarnowskich Górach, Koszęcinie oraz w Katowicach Szopienicach. Jego empatia oraz zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka stawiały go w roli mentora dla wielu osób pragnących zmienić swoje życie.
Pan Gawron był także emerytowanym kapelanem szpitalnym, pełniącym swoje obowiązki w oddziałach psychiatrycznych i odwykowych, które dedykowane były zarówno osobom uzależnionym od alkoholu, jak i narkotyków. Jego praca w Katowicach-Szopienicach oraz w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba była niezastąpiona, przynosząc wsparcie i pocieszenie pacjentom oraz ich rodzinom w trudnych chwilach.
Jego życie i działalność są dowodem na to, jak ważna jest rola duchownych w społecznościach oraz w systemie wsparcia dla osób z trudnościami życiowymi. Bronisław Gawron pozostanie w pamięci tych, którym pomógł oraz tych, którzy mieli zaszczyt go znać.
Biografia
Bronisław Gawron przyszedł na świat w rodzinie Wilhelma Gawrona oraz Łucji z domu Dziombek jako najstarszy z pięciorga dzieci. W roku 1956 zakończył naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego, obecnie znanym jako Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śląskich, a następnie podjął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W trakcie nauki zajmował się psychologią, co miało znaczący wpływ na jego późniejsze działania duszpasterskie, szczególnie w obszarze wsparcia osób uzależnionych oraz z problemami emocjonalnymi.
Swoją pracę magisterską poświęcił psychologii rozwojowej, pisząc na temat: „Przeżycia moralne na tle rozwoju charakteru u młodzieży”. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1962 roku z rąk biskupa koadiutora Herberta Bednorza. W swojej dewizie kapłańskiej podkreślił wielką wartość bliskości z ludźmi. Swoją posługę kapłańską rozpoczął od wakacyjnego zastępstwa w rodzinnej parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu, a następnie pracował w parafii Świętego Antoniego z Padwy w Chorzowie oraz w Ornontowicach.
Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika w Suszcu, gdzie pracował w latach 1962–1965. Kolejne parafie, w których pełnił służbę, to: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach w latach 1965–1970, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach od 1970 do 1973 roku oraz Przemienienia Pańskiego w Katowicach w latach 1973–1977, aż po Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym od 1977 do 1980 roku.
Początkowo zajmował się katechizacją dzieci i młodzieży, jednak w 1980 roku biskup Herbert Bednorz powierzył mu urząd proboszcza w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach, z zadaniem budowy nowego kościoła. Po zrealizowaniu tego zadania, 28 czerwca 1987 roku wystąpił do ówczesnego biskupa Damiana Zimonia o zwolnienie z funkcji proboszcza. Wkrótce, 30 sierpnia 1987 roku, został mianowany kapelanem Szpitala Miejskiego nr 5 w Katowicach.
W 1995 roku przeniesiono go do parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich, gdzie pełnił również rolę kapelana w Szpitalu Miejskim oraz w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba. W 2013 roku przeszedł na emeryturę, ale pozostał rezydentem w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu aż do swojej śmierci.
Kapłan był jednym z inicjatorów Piekarskiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich Klubu Abstynenta Piątka w Piekarach Śląskich. Aktywnie uczestniczył w ruchu trzeźwościowym praktycznie do końca życia, pełniąc rolę duchowego przewodnika wielu klubów abstynenckich. Jego zaangażowanie w pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach materialnych przyniosło współpracę z różnymi instytucjami społecznymi, kulturalnymi oraz kościelnymi, które również działały na rzecz rodzin.
Ksiądz Gawron prowadził poradnictwo przeciwalkoholowe i rodzinne, odbywające się w poniedziałki w dwóch parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich i w parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie w pierwszy oraz ostatni piątek miesiąca. Wspierał także Polskiego Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z tego miasta.
W 2015 roku uhonorowano go tytułem Zasłużony dla miasta Piekary Śląskie na mocy Uchwały Rady Miasta. W 2017 roku otrzymał nagrodę „Przyjaciela rodziny 2017” za swoje zaangażowanie w wsparcie osób i rodzin na terenie Piekar Śląskich, podczas konferencji pod hasłem „Rodzina jest najważniejsza…”, która miała miejsce w Sali Sejmu Śląskiego.
Ksiądz Bronisław Gawron zmarł 8 czerwca 2019 roku w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich. Jego pogrzeb odbył się 12 czerwca tego samego roku na cmentarzu przy rodzinnej parafii.
Upamiętnienie
W 2020 roku w Piekarach Śląskich zainicjowano wydarzenia, które miały na celu uhonorowanie pamięci księdza Bronisława Gawrona. Z inicjatywy miasta oraz Stowarzyszenia KA „Piątka” zorganizowano II Bieg Trzeźwości, a także Marsz Nordic Walking, który był symbolicznie powiązany z jego pamięcią.
Dodatkowo, 24 listopada 2024 roku w kinie Zacisze odbył się projekcja reportażu autorstwa Marcina Strzeleckiego pod tytułem „Być blisko człowieka”. Film ten miał na celu przybliżenie widzom postaci księdza Gawrona oraz jego wpływu na społeczność lokalną.
Przypisy
- MOSiR Piekary Śląskie - II Bieg Trzeźwości oraz Marsz Nordic Walking im. ks. Bronisława Gawrona [online], www.mosir.piekary.pl [dostęp 07.09.2020 r.]
- Parafia św. Piotra i św. Pawła w Piekarach Śląskich (Brzozowicach Kamieniu) [online], www.piotrpawel.eu [dostęp 12.06.2019 r.]
- a b c Zmarł ks. Bronisław Gawron [online], katowice.gosc.pl, 10.06.2019 r. [dostęp 11.06.2019 r.]
- Rozstrzygnięcie konkursu Przyjaciel Rodziny 2017. rops-katowice.pl. [dostęp 17.12.2017 r.]
- http://www.bip.piekary.pl/?p=document&action=show&id=45208&bar_id=22560 [dostęp 16.12.2017 r.]
- http://www.klubabstynenta.piekary.pl/b/historia/0 [dostęp 16.12.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Alfons Skowronek | Józef Kupny | Józef Czempiel | Jan Górecki (duchowny) | Fabian Waculik | Grzegorz Strzelczyk | Józef Kozyra | Eugeniusz Burzyk | Jan Pitass | Rudolf Basista | Roman DwornikOceń: Bronisław Gawron