Zbigniew Gonciarz, urodzony w 1934 roku w Piekarach Śląskich, to wybitny przedstawiciel polskiej medycyny, specjalizujący się w dziedzinie gastroenterologii oraz hepatologii. Jako internista oraz gastrolog zyskał uznanie w środowisku akademickim i klinicznym.
W swojej karierze pełnił funkcję profesora zwyczajnego oraz nauczyciela akademickiego, co świadczy o jego znaczącej roli w kształceniu przyszłych pokoleń lekarzy. Obecnie kieruje Katedrą i Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych Śląskiej Akademii Medycznej.
Dodatkowo, był ordynatorem oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Barbary w Sosnowcu, gdzie przyczynił się do rozwoju tej specjalizacji oraz zapewnienia wysokiej jakości opieki nad pacjentami.
Życiorys
Zbigniew Gonciarz to wybitny lekarz, który rozpoczął swoją edukację na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Po zrealizowaniu wszystkich wymogów akademickich, uzyskał stopień doktora habilitowanego, co stanowi znaczący krok w jego karierze naukowej. Zaszczytny tytuł profesora w zakresie nauk medycznych został przyznany mu 18 grudnia 1987 roku.
W swojej karierze zawodowej Gonciarz pracował w Katedrze oraz na Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, a także w Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego zaangażowanie w nauczanie i badania przyczyniło się do rozwoju tej instytucji. Dodatkowo, był również związany z Wyższą Szkołą Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej.
Wśród licznych ról, które pełnił w trakcie swojej kariery, objął funkcję profesora zwyczajnego w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach, na Zamiejscowym Wydziale Nauk o Zdrowiu. Jego zaangażowanie w instytucje medyczne i naukowe nie kończy się na działalności dydaktycznej. Był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz zastępcą przewodniczącego Komitetu Terapii i Nauk o Leku V i VI Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, co dodaje prestiżu jego karierze i podkreśla jego znaczenie w dziedzinie medycyny.
Życie prywatne
Wdowiec. Jest ojcem dwojga dzieci. Jego syn, Maciej, również podążą ścieżką kariery akademickiej, posiadając tytuł profesora medycyny. Córka Zbigniewa, Katarzyna, specjalizuje się w mikrobiologii, co również świadczy o rodzinnej tradycji naukowej.
Publikacje
Dokumentacja zawodowa Zbigniewa Gonciarza obejmuje wiele istotnych publikacji dotyczących leczenia chorób wątroby oraz praktyki medycznej. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych prac, które zostały opublikowane przez doktora Gonciarza:
- 2005: raport końcowy z badań dotyczący pegylowanego interferonu alfa-2A w połączeniu z rybawiryną w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C,
- 2005: praca na temat pegylowanego interferonu alfa-2a w terapii przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C u pacjentów, którzy nie byli dotychczas leczeni,
- 2007: inauguracja programu przeszczepiania wątroby na Górnym Śląsku,
- 2011: badania nad aktywnością mioelektryczną żołądka u pacjentów z pierwotną marskością żółciową.
Przypisy
- Prof. Zbigniew Gonciarz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.09.2019 r.]
- a b c d Gość spotkania: profesor Zbigniew Gonciarz. bielawa.naszemiasto.pl. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Zbigniew Gonciarz. katalogi.bn.org.pl. [dostęp 02.09.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Maciej Iłowiecki | Grzegorz Gawlik | Andrzej Baborski | Teodor Ludyga | Jakub TaradajOceń: Zbigniew Gonciarz (lekarz)