Intensywna współpraca międzynarodowa polskiej policji w 2024 roku


Rok 2024 przyniósł znaczny rozwój międzynarodowej współpracy w zakresie poszukiwania osób przez polską policję. W tej kwestii zrealizowano wiele operacji, które zaowocowały zatrzymaniami i wydaniami osób poszukiwanych. Działania te miały miejsce zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami, co potwierdza wzrastające znaczenie koordynacji między krajami w walce z przestępczością.

W analizowanym okresie wszczęto szeroki wachlarz poszukiwań wykorzystując różnorodne narzędzia, takie jak Czerwone Noty Interpol oraz Europejskie Nakazy Aresztowania. Łączna liczba poszukiwań z udziałem Czerwonej Noty Interpol wyniosła 60, a Czerwonej Dyfuzji prawie 970. Co więcej, działania prowadzone w ramach Systemu Informacyjnego Schengen zaowocowały blisko 1800 wszczętymi poszukiwaniami, z których wiele zakończyło się sukcesem.

Szczególnie istotnym aspektem współpracy międzynarodowej były przypadki poszukiwań osób w związku z przestępstwami, które wzbudzały społeczne zainteresowanie. Na przykład, natychmiastowa reakcja Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP przyczyniła się do zatrzymania sprawcy wypadku drogowego, gdzie zmarła jedna osoba. Kolejnym pozytywnym przykładem była akcja po kradzieży biżuterii o wartości 3,5 mln euro, gdzie dzięki ścisłej współpracy z zagranicznymi służbami udało się szybko zrealizować poszukiwania i zatrzymać podejrzanych.

Warto podkreślić, iż oprócz działań w obszarze poszukiwań osób, BMWP KGP angażuje się również w wymianę informacji dotyczących osób zaginionych. W ubiegłym roku zanotowano 11 Żółtych Not, które dotyczyły osób zaginionych w Polsce. Umożliwienie wymiany informacji w kontekście poszukiwań zaginionych stanowi kolejny istotny element działalności policji, która objęła współpracą zarówno krajowe organy, jak i międzynarodowe struktury.

Źródło: Policja Piekary Śląskie


Oceń: Intensywna współpraca międzynarodowa polskiej policji w 2024 roku

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:22


Zobacz Także